Малко след раждането червата ви са дом на трилиони добри бактерии – чревната микробиота. Те влияят върху апетита, имунната ви система и дори до известна степен върху вашето физическо и психическо благополучие. Здравословната чревна микробиота в самото начало на живота е ключът към здравословния живот. Но можете ли да подобрите чревната си флора като възрастен?
Бактерии – жизненоважни за вашето здраве и благополучие
На тази планета има повече бактерии, отколкото песъчинки – милиарди повече! Някои бактерии могат да оцелеят дори при екстремни условия, като живот във вряща вода. Повечето бактерии не са вредни същества, а напротив – когато тяхното количество е ниско, здравето ни може да се влоши. Тези малки микроби всъщност са най-мощната форма на живот на земята.
Нашите черва са обитавани от сложна микробна армия и това всъщност е добра новина! Те ни помагат както да смиламе храната, така и да се борим с инвазивните лоши бактерии. Все повече изследвания сочат, че ще ни е трудно без тях, тъй като те влияят на апетита, храносмилането, метаболизма, имунната система и до голяма степен върху нашето физическо и психическо благополучие.
Повече от вътрешно чувство
Човешките черва са дом на трилиони бактерии, които живеят в нашия храносмилателен тракт, което обикновено се нарича чревна микробиота. Удивително е, че няма две чревни микробиоти, които да изглеждат еднакво – всички сме уникални.
Може би вече сте чували учените да говорят за това как червата всъщност са вторият ни мозък, което е нещо, което е широко прието в научните общности през последните години. Оста човешка микробиота-черва-мозък е наистина сложна и се развива през целия ни живот, което я прави още по-трудна за разбиране. Но нека да разгледаме по-отблизо това, което знаем сега.
Как чревната микробиота влияе на имунната ни система?
Още при раждането бактериите се предават от майката на бебето и микробиомът на червата на новороденото започва да се оформя и може да играе роля за здравето на бебето по-късно в живота. Най-драматичното увеличение в разнообразието и стабилността на чревните микроби се случва преди детето да навърши две години и половина.
Бактериите и вирусите, които бебето наследява по време на вагинално раждане и кърмене, въпреки че диетата след отбиване и други фактори на околната среда играят роля, пряко влияят върху развитието на имунната система на бебето. Изследванията в тази област дори предполагат, че хората, които страдат от затлъстяване или от възпалителни заболявания и алергии, може да имат променени микробиоми, но точната връзка все още не е напълно изяснена.
Как мога да увелича броя на добрите бактерии и да възстановя чревната си флора?
Има доказателства, че създаването на здрава чревна микробиота в самото начало на живота е от ключово значение за здравословния живот. Но какво можете да направите, за да възстановите или подобрите чревната си флора като млад човек или възрастен? „Ти си това, което ядеш“ е популярна поговорка от поколения и това може да е истината. Разглеждайки огромен брой клинични проучвания и изследвания, решението може да бъде в комбинация от пробиотици като хранителни добавки, висок прием на фибри и ферментирали храни като кефир или кисело мляко и минимизиране на употребата на антибиотици.